سرمه دوزی هندی متعلق به میلاد مسیح در موزه لوور پاریس نگهداری می گردد

منشا تاریخی سرمه دوزی را نمی توان دقیقاً مشخص کرد. پس از ظهور اولین اقلام لباس بشر بین 38000 تا 10000 سال قبل از میلاد مسیح. ت

غییر از لباس های خز و چرمی به لباس های نساجی بین 14000 تا 6000 قبل از میلاد بوده است. انجام شده است. لباس های سرمه دوزی هندی از مناطق مصر، چین و آمریکای جنوبی در حدود 5000 سال قبل از میلاد نشات گرفته اند.

آنچه در اینجا قابل توجه است این است که تکنیک پارچه دوزی به طور موازی و مستقل در فرهنگ های مختلف انجام شده است؛ هنوز هیچ مدرکی برای منطقه خاصی از مبدا پیدا نشده است.

با این حال، توسعه و استفاده از نقوش در مناطق مختلف بسیار متفاوت است و در هند، چین و مصر با اشکال هندسی آغاز شد که بعدها با نمایش های فیگوراتیو تکمیل شد.

یونانی ها و رومی ها هنر سرمه دوزی مجسمه های انسان و حیوان را از فرهنگ آشوری پذیرفته اند، بنابراین می توانید گلدوزی های گرانبها را بر روی لباس امپراتوران و کنسول های روم بیابید.

اگر سرمه دوزی به عنوان یک هنر در قرون وسطی توسعه یافت، به ویژه در صومعه ها، این هنر توسط مؤسسات هنری عرب در قرن یازدهم اصلاح شد.

سرمه دوزی

تجارت پر جنب و جوش بین کشورها و قاره ها هنر سرمه دوزی را از طریق مسیرهای تجاری شرقی ابتدا به انگلستان و سپس از طریق بورگوندی به کل سرزمین اصلی اروپا آورد.

همانطور که از عصر حجر می دانیم، اساس توسعه نقوش و فناوری گلدوزی، تمایل به تمایز و فردی شدن بود.

در قرون وسطی هنر سرمه دوزی از امتیازات اشراف و روحانیون به شمار می رفت و نشانه رونق بود. در بسیاری از صومعه‌ها، تزئینات داخلی کلیسا از نیلوفرهای پارچه‌ای سرمه دوزی شده ساخته می‌شد و لباس‌های تاج‌گذاری امپراتوران آلمان نیز سطح هنری بسیار پیشرفته‌ای را نشان می‌دهد.

به دلیل هزینه هنگفت موادی مانند نخ ابریشم، پارچه و مهمتر از همه زمان، سرمه دوزی مختص طبقه بالا بود. راه اندازی گلدوزی حتی برای طبقه بالا نیز مقرون به صرفه نبود.

از آنجایی که زنان اشرافی در کودکی خود گلدوزی را یاد گرفتند، این تکنیک ابتدا از طریق نسل ها در بخش های ثروتمند مردم منتقل شد و ویژگی نخبه گرایانه خود را به دست آورد.

با افزایش سطح تحصیلات در دوران بیدرمایر در آغاز قرن نوزدهم، این هنر در حوزه خصوصی نیز اهمیت پیدا کرد و از تولید اشیاء مفید برای استفاده روزمره که در مهمانی های چای و محافل خانوادگی ساخته می شد، توسعه یافت. فعالیت های اوقات فراغت برای زنان طبقه متوسط ​​و نجیب.

به لطف همین «کارگاه‌های» اولیه است که امروزه سرمه دوزی طیف رنگارنگی از تکنیک‌های گلدوزی مانند دوخت متقاطع، دوخت ملیله، گلدوزی هاردانگر یا گلدوزی روباز را ارائه می‌دهد.

بسیاری از آثار هنری این و بسیاری از تکنیک های دیگر را با هم ترکیب می کنند. با انتخاب گسترده مواد موجود از خرده فروشان متخصص یا فروشگاه اینترنتی ما، هیچ محدودیتی برای ترجیحات طراحی شخصی شما وجود ندارد.